مقالات

درب اتاق تمیز و ویژگی های آن

درب-اتاق-تمیز

درب اتاق تمیز، به دری اطلاق می شود که خود تمیز شونده و آنتی باکتریال است و هوابندی خوبی دارد. قالب بدنه درب، به طور یکپارچه بدون شکاف بوده و در برابر خوردگی، مقاومت لازم را دارد. این درب ها در بخش های حساسی استفاده می شوند که نیاز به پاکیزگی در سطح استاندارد شده ای دارد.

ضرورت درب های خاص در اتاق های تمیز

در واقع، تجهیزات اتاق تمیز در بخش پزشکی، بخش مراقبت های بهداشتی و تحقیقات، باید با سخت ترین دستورالعمل های بهداشتی مطابقت داشته باشد. بخش ‌هایی مانند میکروالکترونیک، اپتیک، اپتوالکترونیک، فناوری میکروسیستم، میکرومکانیک، داروسازی، مهندسی ژنتیک و فناوری مواد غذایی، تقاضاهای زیادی برای پاکیزگی دارند.

درب های اتاق تمیز، دارای ویژگی های خاصی فراتر از بسیاری از درها هستند. می توان آنها را به صورت درب های تک و دو لنگه با ضخامت لنگه درب 42، 50 یا 70 میلی متر اجرا کرد. مجموعه درب ها به گونه ای طراحی شده اند که مواد آلی را از مناطق حفاظت شده دور نگه می دارند.

علاوه بر این، آنها از ورود میکروارگانیسم ها از مناطق آلوده جلوگیری می کنند. به صورت اختیاری، می توانید عملکردهای بیشتری را در درب اتاق تمیز خود ترکیب کنید. به عنوان مثال، حفاظت در برابر آتش T30، محافظت در برابر دود یا رتبه بندی صوتی را در نظر بگیرید. بسته به نیاز، درب اتاق تمیز را می توان با اسکلت فولادی ضد زنگ ترکیب کرد. آنها حتی می توانند به یک پنل با دید کامل مجهز شوند.

ساختار طراحی درب اتاق تمیز

به طور معمول، درب های تمیز از پروفیل آلیاژ آلومینیوم ساخته شده و ساختار قابل اعتمادی دارند. ضمن آنکه طول عمر آنها زیاد است. درب تمیز باید به نوارهای لاستیکی درزگیر با کیفیت بالا مجهز باشد تا بتواند از نشت یا نفوذ ذرات داخلی و خارجی جلوگیری کند و آسیب های مکانیکی را کاهش دهد.

ساختار طراحی درب اتاق تمیز

ویژگی های طراحی درب اتاق تمیز

در حالت کلی، طراحی درب اتاق تمیز عملکرد کلی فضا را برای تمیزی مطلوبی تضمین می کند. آنها دارای مزایای ظاهر زیبا، صاف بودن، استحکام بالا، عدم تجمع و تولید گرد و غبار، تمیز کردن آسان بوده و نصب راحت و سریع دارند. مجموعه اتاق تمیز اکیاس، در این خصوص مهارت و دانش لازم را در اختیار دارد.

عرض قاب درب، با مدل کاربردی در فضای اتاق تمیز، قابل تنظیم است و عملکرد آب بندی خوبی را به همراه دارد. مرکز درب، باید از مواد پرکننده سبک و محکم ساخته شود تا از تغییر شکل در اثر ضربه جلوگیری شود. علاوه بر این، از آنجایی که فضای تمیز نیاز به ضدعفونی و نظافت مکرر دارد، درب تمیز باید دارای ویژگی های ضد آب، ضد رطوبت و ضد خوردگی نیز باشد.

همچنین، پس از پاک شدن با حلال آلی ضعیف اسید-باز خورده نشده، لایه لایه نمی شود، کپک نمی زند و با رنگی زیبا و ماندگار باقی خواهد ماند. درب اتاق تمیز، مناسب برای کارگاه های تصفیه، کارخانه های الکترونیک سطح 1 تا 300000، آزمایشگاه های میکروبیولوژی، آزمایشگاه های برق و آزمایشگاه حیوانات می باشد.

ویژگی های طراحی درب اتاق تمیز

همچنین، در آزمایشگاه های نوری، ساختمان های مختلف بیمارستانی، اتاق های عمل، آزمایشگاه های بیودارویی، کارخانه های فرآوری مواد غذایی و آشامیدنی، مکانیک و … کارخانه های الکترونیکی و مکان های دیگر با نیازهای بالا برای هوابندی و تمیزی مورد استفاده قرار می گیرد. این درجه از تمیزی، در فضاهایی همچون اتاق توزین، یک ضرورت محسوب می شود.

استفاده از آن، ضمن تسهیل نظافت روزانه، می تواند باعث کاهش تکثیر باکتری ها و ویروس ها و کاهش عفونت شود. در حقیقت، درب های اتاق تمیز بخشی ضروری از اتاق های تمیز هستند، زیرا وظیفه آب بندی محیط کنترل شده را بر عهده دارند. اگر آنها به درستی کار نکنند، اتاق تمیز در معرض خطر بیشتری از آلودگی قرار می گیرد. ضمن آنکه عملکرد هواساز نصب شده در اتاق تمیز را نیز مختل می کند.

قابلیت نصب آسان

باید اشاره کنیم که لازم است از سیستم نصب درب های اتاق تمیز آگاه باشید. بسیاری از تولید کنندگان درب هایی را به بازار عرضه می کنند که فقط می توانند در سیستم های خاصی در دیوار نصب شوند. این امر تغییر پارامترها را در داخل تاسیسات، بدون به خطر انداختن یکپارچگی درب اتاق تمیز دشوار می کند.

با این حال، درب های مستقل از سیستم را می توان در هر اتاق تمیز بدون توجه به سازنده نصب کرد. در این موارد، قاب هایی طراحی می شود که در هر ساختار دیواری قرار می گیرد.

قابلیت-نصب-آسان

سطح کاملا صاف درب اتاق تمیز

می توانید دربی را انتخاب کنید که سطحی کاملاً صاف در دو طرف داشته باشد. اگر هیچ لبه ای برای نشستن گرد و غبار وجود نداشته باشد، تمیز کردن و حفظ بهداشت مناسب برای درب اتاق تمیز، بسیار آسان می شود. بهترین گزینه دربی است که دارای سطوحی صاف و هموار با دیوارهای اتاق تمیز باشد.

کیفیت پنل درب اتاق تمیز

لازم است نوع دربی را در نظر بگیرید که در برابر خم شدن و ضربه مقاوم باشد. به طور معمول، ضخامت 60 میلی متر توصیه می شود که هم استحکام و هم قابلیت اطمینان را در اکثر شرایط صنعتی فراهم کند. ضمن آنکه آلومینیوم یک ماده بادوام خاص است.

مقاومت در برابر مواد شوینده

اتاق ‌های تمیز هر روز در معرض نظافت شدید با انواع مواد شیمیایی قوی قرار می‌گیرند تا سطح بالایی از بهداشت را تضمین کنند. درهای اتاق تمیز، مانند سایر سطوح اتاق تمیز، باید در برابر استفاده منظم از هر گونه مواد شوینده مقاوم باشند و از هرگونه واکنش بین درب و مواد شیمیایی اجتناب شود.

شیشه ایمنی درب اتاق تمیز

شیشه های ایمنی

در اتاق تمیز، ایمنی حرف اول را می زند. بنابراین، هر قسمت از درب، باید طوری طراحی شود که بالاترین الزامات ایمنی را برآورده کند. درب هایی که مجهز به شیشه های ضد شکستگی هستند، ایمنی لازم را خواهند داشت. به این معنی که در صورت شکستن پنجره، در جای خود می مانند و خطر پراکندگی وجود ندارد.

عملکرد در شرایط اضطراری

اکثر محصولات دارویی و علوم زیستی به دلیل قوانین سختگیرانه، باید در شرایط اتاق تمیز تولید شوند. درب اتاق تمیز با کارایی بالا، اولین قدم برای تضمین یک محیط امن و تمیز است و انتخاب درب مناسب برای این محیط، بسیار تخصصی مهم است.

به طور معمول، برای انطباق با مقررات و کیفیت محصول، درب ‌های با کارایی بالا که بیشترین سطح خلوص و کیفیت را در اتاق تمیز تضمین نماید، نصب می‌کنند. بدین ترتیب، می توان با نصب این دربها و عملکرد بهینه هواساز هایژنیک، تمیزی استاندارد شده ای را دریافت نمود. این را نیز باید افزود که موارد استفاده رایج برای درهای اتاق تمیز شامل امکانات پزشکی، عملیات دارویی و انبار مواد غذایی می شود.

درب اتاق تمیز با سطوح آنتی استاتیک

سطوح آنتی استاتیک تضمین می کنند که درب، کثیفی و آلودگی های میکرو را جذب نمی کند. برای حفظ بهداشت اتاق تمیز تا حد امکان، تمام سطوح باید آنتی استاتیک باشند. این موضوع، درب اتاق تمیز را نیز شامل می شود.

سطح بالایی از هوابندی

یکی از نکاتی که باید هنگام نصب درب های اتاق تمیز در نظر داشته باشید این است که آنها باید چه سطحی از هوابندی داشته باشد؟ اندازه m3/hm2 3.5 در فشار 200 Pa ، یک مقدار قابل اعتماد و خوب است. برخی از درها را می توان به فناوری درزبندی های یکپارچه مجهز کرد که هوابندی را حتی بیشتر بهبود ببخشند.

تماس بگیرید

مزایای درب های اتاق تمیز با کارایی بالا

از جمله مزایای استفاده از درب های اتاق تمیز، می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

سطوح رطوبت مناسب

نوسان سطوح رطوبت می تواند کارمندان را در یک اتاق تمیز ناراحت کند که منجر به اشتباهات پرهزینه یا تاخیر در تولید خواهد شد. سطح رطوبت بالا می تواند مشکلات زیادی را در یک اتاق تمیز ایجاد کند، مانند رشد باکتری ها، تخریب یا آسیب محصول، خوردگی یا الکتریسیته ساکن که می تواند در حرکت ذرات داخل اتاق تمیز اختلال ایجاد کند.

یک درب اتاق تمیز با عملکرد بالا می تواند به شما کمک کند تا سطح رطوبت اتاق تمیز را که دستورالعمل های استاندارد اتاق تمیز را بیان می کند، به راحتی حفظ کنید.

دماهای کنترل شده

هنگامی که تکنسین ها حین کار، عرق می کنند یا دچار سرماخوردگی می شوند، محیط ممکن است آلوده شود و استانداردهای تولید را به خطر بیاندازد، زیرا آنها ذرات بیشتری را در هوا آزاد می کنند. حتی نوسانات کوچک در دمای اتاق تمیز می تواند مشکلاتی را برای افراد و محصولات ایجاد کند.

به منظور راحت نگه داشتن کارکنان و حفظ یکپارچگی محصول، یک درب اتاق تمیز، به تنظیم دمایی که باید در یک اتاق تمیز در دمای 69.8 درجه فارنهایت یا 21 درجه سانتی گراد حفظ شود، کمک می کند.

مهر و موم های با کیفیت

برای جلوگیری از آلودگی ها، به دنبال یک درب با کارایی بالا باشید که دارای یک درزگیر با اندازه کامل باشد. عملکرد خوب آب بندی می تواند سطح تمیزی را حفظ کند و تولید با کیفیت بالا را تضمین کند.

باز و بسته شدن سریع درب اتاق تمیز

برای به حداقل رساندن نفوذ هوا و ورود آلاینده ها، درهای اتاق تمیز باید درهایی با سرعت بالا باشند تا با بیشترین سرعت ممکن باز و بسته شوند.

کنترل دیفرانسیل فشار

برای جلوگیری از آلودگی متقابل بین محیط ها و جلوگیری از ورود آلاینده ها به مناطق تولید از مناطق مجاور، یک درب با عملکرد بالا به حفظ فشار صحیح در یک اتاق تمیز کمک می کند. از سویی دیگر، برای اطمینان از عملکرد بهتر و عدم ورود آلودگی ها به اتاق تمیز، از دوش هوا در قسمت ورودی استفاده می شود تا با ایجاد فشار مثبت، مانع ورود ذرات به محیط تمیز گردد. در این خصوص می توانید راهنمایی های لازم را از کارشناسان اکیاس کلین روم دریافت کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *