مقالات

اگزاست فن و نکاتی که باید بدانید

اگزاست فن و نکاتی که باید بدانید

در واقع در سیستم اگزوز فن (Exhaust Fan)، فن در حال کشیدن هوا می‌باشد و هوای اتاق را به بیرون هدایت می‌کند. برای گردش هوا در محیط بسته و رسیدن به تهویه مطبوع، بهتر است جریان هوای بیرون را در فضای بسته به عنوان دمنده پخش کنید و هوای باقی مانده را از یک دریچه کوچک خارج کنید. در این فرآیند بهتر است هوای باقیمانده را با تجهیزات خارج کنید. در این حالت به انواع فن‌هایی که وظیفه خروج هوا و هواسازی هایژنیک را بر عهده دارند، اگزاست فن می‌گویند.

در واقع اگزوز فن به گونه ای طراحی شده است که هوا را کشیده و به بیرون منتقل می‌کند، با کار اگزوزفن‌ها باعث هواسازی می شوند. ساختار این نوع فن دقیقا مخالف عملکرد فن‌های دمنده است. ساده‌ترین نوع این سیستم‌ها هواکش‌های آشپزخانه هستند.

 

Layer 0

برای دریافت خدمات اتاق تمیز به مشاوره نیاز دارید؟

با مشاورین اکیاس وطن در تماس باشید

Layer 0

برای دریافت خدمات اتاق تمیز به مشاوره نیاز دارید؟

 

مدل‌های صنعتی قدرت مکش بالایی در حدود 1400 CFM دارند که لازمه آن داشتن فن‌های قدرتمند است. فن‌های خروجی معمولاً در دو حالت گردش هوا یا خروج هوا استفاده می‌شوند. اگر در گردش هوا از فن های خروجی استفاده شود، هوا پس از فیلتر شدن به محیط اولیه باز می‌گردد.

در نوع دوم که برای رهاسازی هوا از اگزاست فن استفاده می‌شود باید توجه داشت که میزان هواسازی شده از محیط باید توسط سایر دستگاه‌های تهویه مطبوع مانند کولر گازی و یا غیره تامین شود.

اگزاست فن چیست؟

اگزاست فن به عنوان فن خروجی شناخته می‌شود و عملکرد آن مانند سایر فن‌ها نیست، زیرا این فن هوا را می کشد و از محیطی که در آن قرار می‌گیرد مانند اتاق توزین خارج می‌کند. ساده ترین نوع اگزوز، مدل پنکه‌ای است که در آشپزخانه شما قرار می‌گیرد، البته باید بدانید که نوع صنعتی آن قدرت بسیار بالاتر و بیشتری دارد.

اگزوز فن معمولا در دو حالت استفاده می‌شود که یکی از این حالت‌ها گردش هوا و دیگری خروجی هوا می‌باشد. اگر از این فن‌ها برای گردش هوا استفاده شود به عنوان تجهیزات اتاق تمیز، هوا پس از فیلتر شدن یک بار دیگر به محیط باز می‌گردد.

همچنین اگر از آن برای رهاسازی هوا استفاده می‌شود باید توجه داشته باشید که اندازه و مقدار هوای آزاد شده توسط دستگاه های تهویه تامین می شود. اگزاست فن‌ها انواع مختلفی دارند و هر کدام عملکرد متفاوتی دارند که در ادامه به معرفی آن‌ها می پردازیم.

نقش و کاربرد اگزاست فن در اتاق تمیز

 

نقش و کاربرد اگزاست فن در اتاق تمیز

تحویه هوای ورودی و خروجی در اتاق تمیز باید کنترل شود. وجود اگزوز فن در این محیط نسبت به سایر فضاها اهمیت بیشتری دارد. در طراحی اتاق تمیز پس از طی مراحل مختلف، فیلتراسیون از مولدهای هوا تهیه و تامین می‌شود. از جایی مثل سقف وارد اتاق تمیز می‌شود و با یک اگزوز فن از اتاق خارج می‌شود.

این فن گاهی هوا را به طور کامل به بیرون می‌فرستد یا برای کاهش مصرف انرژی هوای خروجی از کلین روم یا انرژی آن به کولر باز می‌گردد. در این حالت بیشتر از اگزاست فن‌هایی استفاده می‌شود که دارای فیلتراسیون هستند. معمولاً از فن‌های اگزوز ساده در مصارف خانگی و فروشگاهی استفاده می‌شود.

اما در شرایط کاری خاص مثلا اتاق تمیز را نمی‌توان از اگزاست فن‌های ساده تهیه کرد. انتخاب، خرید و نصب انواع اگزوزفن‌های ساده برای استفاده معمولی در سطح خانگی، فروشگاهی و صنعتی به راحتی امکان پذیر است.

اما برای شرایط کاری خاص مانند کمیل نصب هواساز هایژنیک و یا اتاق تمیز و یا الزام به نصب اگزوز فن قدرتمند و چندگانه به راحتی امکان خرید و نصب اگزوز فن وجود ندارد.

در این موارد استفاده از مشاوره تخصصی شرکت‌های فعال در این زمینه می‌تواند راهگشا باشد. شرکت اکیاس با توجه به مهارت های تخصصی خود در طراحی و مشاوره در نصب و راه اندازی کلیه سیستم‌های تهویه مطبوع می‌تواند شما را در زمینه بهره برداری و انتخاب اگزوز فن راهنمایی کند.

انواع اگزاست فن

اگزاست فن در سه نوع سقفی، محوری و گریز از مرکز تولید می‌شود که هر کدام بسته به محل و نوع کارکرد خود کارایی‌های خاص خود را دارند و انتخاب می‌شوند. از نظر نحوه چرخش پروانه، اگزاست فن‌ها می‌توانند دارای فن‌های محوری یا گریز از مرکز باشند و به طور کلی دارای قدرت هوادهی بین cfm 1000 تا cfm 6000 هستند و برای خروج هوای نامطبوع از محیط و هواسازی استفاده می‌شوند.

انواع اگزاست فن

محصول منتخب: هواساز

 

اگزاست فن سقفی (Rooftop Exhaust Fan)

این اگزوز فن‌های سقفی در داخل محیط تعبیه شده و با مکش هوای آلوده محیط مانند هود آشپزخانه، هوا را از طریق کانال از محیط مورد نظر خارج ‌کنند. این نوع فن های سقفی به طور کلی هوای آلوده را به صورت محلی از محیط خارج می‌کنند. فن های سقفی مصرف انرژی بسیار کمی دارند.

اگزاست فن اکسیال (Axial Exhaust Fan)

این مدل اگزوز از فن‌های محوری دارای یک فن محوری از نوع مکنده یا دمنده است که عموماً برای اگزوز فن‌های با فشار استاتیک استفاده می‌شود. فن های اگزوز محوری معمولاً هوای زیادی را با رانش و فشار کم تخلیه می‌کنند و صدای کمی تولید می‌کنند.

اگزاست فن یوتیلیتی (Utility Exhaust Fan)

فن‌های برقی نام‌های دیگر اگزاست فن یوتیلیتی هستند که به صورت مرکزی بر روی پشت بام ساختمان نصب می‌شوند و هوا را از قسمت‌های مختلف ساختمان می‌مکند. این هوای مکیده شده توسط اگزوز فن از طریق یک کانال به بیرون ساختمان هدایت می‌شود.

کلام آخر

کمتر کسی است که به هوای محیطی که در آن قرار دارد توجهی نکند. هوا حاوی مقداری گرد و غبار، آلودگی و کربن است که می‌تواند در انواع فضاها به ویژه محیط‌های حساس ایجاد مشکل کند. اینجا در مورد اهمیت و استفاده از اگزوز فن‌ها و انواع آن‌ها صحبت کردیم. برای انتخاب اگزوز فن مناسب بهتر است با افراد متخصص و سایت اکیاس کلین روم مشورت داشته باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *