مقالات

نظافت اتاق تمیز و نکاتی که باید بدانید

نظافت-اتاق-تمیز

اتاق تمیز برای مواردی که حساسیت به آلودگی محیطی بسیار وجود دارد، ضروری می باشد. استفاده از اتاق های تمیز در هر زمینه بسیار متفاوت است. استانداردهای اتاق های تمیز تولیدی، مشابه اتاق های توزین دارویی یا آزمایشگاهی نیستند. بسته به صنعت، اتاق تمیز دارای طرح بندی، رتبه بندی ISO و استاندارد تمیزی خاصی خواهد می باشد. در نتیجه برنامه و روش تمیز کردن آن نیز متفاوت است.

اتاق های تمیز با درجه بندی ISO بالاتر باید در سطوح بهداشتی بسیار بالاتری نگهداری شوند. در این صورت احتمال تداخل ذرات کوچک و آلاینده ها کاهش می یابد. اتاق های تمیز با درجه بندی پایین تر، کمتر توسط آلاینده های خاص و ذرات کوچک تر تهدید می شوند. البته این اتاق ها نیز برای حفظ استانداردها و کارایی، نیاز به نظافت منظم دارند.

تماس بگیرید

به عنوان مثال، اتاق های مورد استفاده در تولید نیمه هادی ها نباید استریل و عاری از میکروب های کنترل نشده باشند. در حالی که اتاق تمیز مورد استفاده در بیوتکنولوژی باید کاملا استریل باشند. موردی که در همه اتاق های تمیز مشترک است، کنترل دقیق ذرات معلق در هوا می باشد. در ادامه با اکیاس همراه باشید تا به بررسی چگونگی و زمان مناسب نظافت اتاق تمیز بپردازیم.

چند وقت یکبار نیاز به تمیز کردن اتاق تمیز است؟

همان طور که گفته شد، تعداد دفعات ضدعفونی کردن، به طبقه بندی اتاق تمیز بستگی دارد. معمولا اتاق های تمیز درجه بالا به تمیز کردن و ضدعفونی مکرر و شدیدتری نسبت به اتاق های درجه پایین نیاز دارند. البته هر دو نوع اتاق ها باید یک برنامه تمیز کردن منظم داشته باشند. ارزیابی مداوم اثربخشی پروتکل های نظافت و ضد عفونی کردن می تواند به شما در تعیین بازه زمانی ضدعفونی ضروری کمک کند.

ضدعفونی مناسب اتاق تمیز وظیفه همه کارکنان، از معمولی گرفته تا پرسنل سرایداری است. این امر شامل تجهیزات اتاق تمیز نیز می شود. همه افرادی که وارد آن اتاق می شوند، در حفظ و نظافت آن از آلودگی ها نقش دارند. اتاق تمیز اکیاس کاملا استاندارد بوده و شامل انواع مختلفی می شود.

روش-های-نظافت-اتاق-تمیز

روش نظافت اتاق تمیز

برای نظافت اتاق تمیز باید موارد زیر را رعایت کنید.

در حالت نظافت روزانه

  • مطابق با رویه های اتاق تمیز استاندارد، خود را تمیز کرده و لباس بپوشید.

  • برای شستو شوی روزانه کف اتاق، از یک تمیز کننده مرطوب و آب مقطر استفاده کنید.
  • برای خشک کردن کف ها از جارو برقی بهره بگیرید.
  • این کارها باید قبل از شروع شیفت انجام شوند.
  • دیوارها و سقف ها را جارو برقی بکشید.
  • پنجره ها و گذرگاه ها را بشویید و با دستمال مرطوب IPA 70% بدون پرز، خشک کنید.
  • از آب دیونیزه شده برای تمیز کردن تمام سطوح بهره بگیرید.
  • برای جلوگیری از آلودگی متقاطع ناشی از ترکیب شدن آب کثیف و تمیز، از سیستم پاک کن چند سطلی استفاده کنید.

در حالت نظافت هفتگی

  • سقف و دیوارها را با یک اسفنج مرطوب و آب مقطر بشویید و سپس با جارو برقی خشک کنید.

  • کف ها را با یک ماده تمیز و آب مقطر تمیز کرده و آنها را با جارو برقی دارای فیلتر HEPA جارو بکشید.
  • در صورت نیاز، سقف ها را با مواد شوینده و آب مقطر بشویید تا رسوبات از بین بروند.
  • تمام سطوح، از جمله توری های سیستم تهویه را ضد عفونی کنید.
  • ضدعفونی کردن الکترواستاتیکی در برخی از اتاق های تمیز به دلیل ناقل بودن شارژ الکترواستاتیکی، ایده آل نیست.
  • ضدعفونی کردن الکترواستاتیک به اطمینان از نابودی کامل میکروب ها کمک می کند.

آموزش کارکنان برای تمیز کردن اتاق تمیز

راه اندازی اتاق تمیز یک سرمایه گذاری بزرگ است. کارکنانی که از آن استفاده می کنند، باید برای کار در یک محیط کنترل شده به درستی آموزش ببینند. استانداردها و بهترین شیوه ها را نمی توان در محل آموخت، زیرا انجام این کار محیط را در معرض خطر آلودگی قرار می دهد. قبل از شروع کار، کارکنان باید یک فرآیند طولانی از مراحل پیشگیرانه، انجام دهند. همچنین آشنایی پرسنل با نحوه کار تجهیزاتی چون هواساز، ضروری است.

در یک دوره آموزشی گروهی، مواد و روش های متنوع را برای انواع کارکنان، لحاظ کنید. در طول تمرین از استریل نگه داشتن اتاق تمیز مطمئن شوید. می توانید یادگیری بصری را با نشان دادن ویدیوهایی مانند اشتباهات رایج در اتاق تمیز و راه های اجتناب از آنها، تسهیل کنید. به علاوه از گرافیک ها و چک لیست های ساده برای یادآوری موارد بهره بگیرید.

موپ-و-طی-برای-تمیز-کردن-اتاق-تمیز

مطالب آموزشی را در دو نسخه چاپی و آنلاین در دسترس قرار دهید. این مطالب باید پروتکل ها و دستورالعمل ها را از آماده سازی تا فرآیندهای پس از کار به تفصیل شرح دهند. این موارد شامل کار با تجهیزاتی همچون هواساز هایژنیک نیز می شوند. در طول آموزش، کارکنان باید توسط یک متخصص آموزش دیده، هدایت شوند.

در این صورت می توانند وظایف خود را در عمل، با خیال راحت امتحان کنند. تعامل، شرکت کنندگان را قادر می سازد تا از دانش به دست آمده استفاده کرده و آن را در عمل به کار گیرند. قبل از شروع آموزش، مطمئن شوید که یک بازرسی جامع انجام دهید تا از خطاهای احتمالی جلوگیری شود. تمام تجهیزات، ماشین آلات، دوش هوا و سیستم های تهویه را در محیط کنترل شده تست کنید. فراموش نکنید که تجهیزات اضطراری و سیستم های هشدار را مورد بررسی قرار دهید.

تماس بگیرید

جمع بندی

تا به اینجا با نحوه نظافت اتاق تمیز آشنا شدید. مجموعه اکیاس کلین روم به عنوان مجموعه ای معتبر و متخصص در زمینه ساخت، مشاوره و طراحی اتاق های تمیز فعالیت می کند. این اتاق برای موارد مختلفی به کار می رود. از نمونه برداری های آزمایشگاهی گرفته تا تست محصولات تولیدی، این اتاق ها کاربردهای فراوانی دارند.

از این رو شیوه ساخت و نظافت آنها بسیار مهم است. مجموعه ما از بروزترین متدها و استانداردهای جهانی برای ساخت اتاق تمیز بهره می گیرد. محصولات و خدمات ما با بهره گیری از فناوری های روز دنیا و تجربه متخصصین عرضه می شوند. از این رو می توانید با اطمینان کامل، به ما و محصولات ما تکیه کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *