مقالات

طراحی کفپوش اتاق تمیز

کفپوش-اتاق-تمیز

اتاق های تمیز یکی از تجهیزات واجب برای انواع صنایعی هستند که با استفاده از دوش هوا به ورود هر گونه آلودگی و میکروب در فرآیند تولید و آزمایشات خود حساس هستند. از فاکتور های مهم در طراحی اتاق تمیز کفپوش آن است.

به دلیل تردد های زیادی که در این کلین روم ها انجام می شود، کفپوش اتاق تمیز باید از جنسی باشد که دارای کمترین میزان تخلخل برای جذب هر گونه آلاینده و ذره ای باشد.

همچنین باید سطحی صاف داشته باشد تا بتوان آن ها را به سادگی تمیز کرد. در ادامه می توانید راهنمای انتخاب کفپوش و انواع جنس پوشش های مخصوص کلین روم ها را مطالعه کنید.

ویژگی کفپوش اتاق تمیز

در طراحی و انتخاب کف پوش و تجهیزات اتاق تمیز چند نکته را باید در نظر بگیرید. این نکات عبارتند از:

کشش

افزودن شن به لایه بالایی یک کفپوش اپوکسی به جلوگیری از لغزش و ایجاد آسیب کمک می کند. اما شن بیش از حد می تواند آلودگی‌ها را در خود درگیر کند و باعث خرابی کفش‌های مخصوص پرسنل شود.

 

Layer 0

برای دریافت خدمات اتاق تمیز به مشاوره نیاز دارید؟

با مشاورین اکیاس وطن در تماس باشید

Layer 0

برای دریافت خدمات اتاق تمیز به مشاوره نیاز دارید؟

 

قابلیت ساخت

فرآیند پنج مرحله ای کفپوش های اپوکسی می تواند تا یک هفته بیشتر طول بکشد تا لایه بندی و اجرا شود.

تمیز کردن

به خاطر داشته باشید که تمیز کردن مکرر و با فشار هر سطح پوشش اتاق تمیز، لایه بیرونی آن را به مرور زمان فرسوده می کند. اگر از اپوکسی یا وینیل استفاده می کنید، حتما مشخصات ساخت کف پوش را بدانید و تحقیق کنید که چه زمانی ممکن است زمان آب بندی مجدد سطوح فرا برسد.

 

کف-پوش-اتاق-تمیز

دوام

بسته به استفاده و توصیه های سازنده، می توانید انتظار داشته باشید که کفپوش اتاق تمیز وینیل و پلاستیکی حدود ده سال دوام داشته باشند.

رفت و آمد

با گذشت زمان تجهیزات سنگین و چرخ دستی ها می توانند حتی کفپوش اپوکسی را فرسوده کنند. بنابر این رفت و آمدهای مکرر را در طراحی خود و همچنین بودجه نگهداری پس از آن را در نظر بگیرید.

انواع کفپوش مناسب برای اتاق تمیز

بخش عمده ای از آلودگی در اتاق تمیز روی زمین قرار دارد. انواع اصلی کفپوش اتاق تمیز عبارتند از:

  • لاستیکی
  • وینیل بدون درز
  • اورتان
  • پوشش های های اپوکسی

وینیل بدون درز

کفپوش وینیل بدون درز یک راه حل مقرون به صرفه برای اتاق های تمیز کوچک است که در آن هیچ نیازی به ظرفیت بارگذاری وزن پوشش های الاستومری مانند اپوکسی وجود ندارد.

معایب این کفپوش ها مقاومت پایین آن ها در برابر ترافیک و رفت و آمد های زیاد است. کفپوش وینیل بهترین پوشش برای تمیز کردن است و راحت تر از بقیه پوشش ها می توان آن را تمیز کرد.

پوشش اپوکسی

یک سیستم پوشش اپوکسی برای افزایش زیبایی و محافظت از سطح طراحی شده است. بهترین وضعیت برای تعیین پوشش جایی است که بستر بتنی در شرایط خوب با کمترین ریزش یا ترک باشد.

از آن جایی که پوشش اپوکسی متراکم، بدون درز و تخلخل کم است، تمیز کردن و نگهداری آن آسان است. به شما این امکان را می دهند که ظاهر جدید کفپوش اتاق تمیز را با بقیه محیط هماهنگ کنید.

 

نکات-نگهداری-از-کفپوش-اتاق-تمیز

 

معمولا آن ها در عمق ده تا بیست و پنج میلی متر اعمال می‌شوند. بنابر این عیوبی که در کف اتاق وجود داشته باشند را می‌پوشانند. پوشش‌ها معمولا برای مناطق مونتاژ و تولید سبک توصیه می‌شود.

کفپوش لاستیکی

این نوع کفپوش به شدت برای استفاده در اتاق تمیز توصیه می شود. این کفپوش ها ورق های پلاستیک هستند که به شکل مربع های یک متری تولید می شوند.

تاسیسات صنعتی و علوم زیستی می توانند از پوشش های لاستیکی برای برآورده کردن بهتر طیف وسیعی از نیاز ها ی عملیاتی و طراحی استفاده کنند. پوشش های لاستیکی دوام استثنایی، گزینه های طراحی متمایز و مقرون به صرفه و آسان را ارائه می دهند.

بهترین جنس کف پوش

همان طور که اشاره شد پوشش های مختلفی برای کف کلین روم ها مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از کفپوش هایی که از ویژگی های بهتری نسبت به دیگر پوشش ها برخوردار است، کفپوش پوششی است. این نوع کفپوش ها ضد آب بوده در برابر نفوذ رطوبت مقاومت بسیار بالایی دارند. هنگام اجرای آن جوشکاری کمتری در آن به کار می رود، به همین علت در اتاق توزین باعث جمع شدن مقدار گرد و غبار کمتری می شوند.

همچنین این خاصیت باعث مقاومت بیشتری نیز می شود که در برابر رفت و آمد آسیب کمتری می بینند. کفپوش اتاق تمیز پوششی سطح صاف و بدون تخلخلی دارد به همین خاطر نظافت راحت تری دارد و از مناسب ترین گزینه ها برای صنایع درمانی هستد. هواساز در اتاق تمیز باعث گردش های تمیز در آن می شود.

 

نکات نگهداری از کفپوش اتاق تمیز

نکات نگهداری از کفپوش اتاق تمیز

صنعت داروسازی از موادی استفاده می کند که حساسیت و دقت بالایی دارند. می توان آلایندگی ها و ذرات مختلفی را در یک مرکز اتاق تمیز در نظر گرفت.

ممکن است از طریق ورود و خروج مواد در تاسیسات، از طریق اپراتور ها استفاده از روش های تولیدی که شامل مخلوط کردن غبار آزاد و مواد شیمیایی است، کثیفی روی تجهیزات باشد. هواساز هایژنیک برای تهویه هوا بسیار کاربرد داشته . باعث جلوگیری از نشستن غبار روی کف اتاق می شود.

این ذرات باعث نشستن گرد و غبار روی کف می شوند.  وجود ترک یا شکاف های پنهانی که روی کفپوش ها هستند هم می تواند از دلایل عمده نفوذ آلودگی به کفپوش باشد.

بنابراین تاکید بر کفپوش برای یک اتاق تمیز مانند پنل مدولار یا سیستم تهویه مطبوع به همان اندازه مهم است. زیرا کفپوش ناحیه داخلی تاسیسات را تشکیل می دهد که در تماس مستقیم با محیط کلین روم است.

کفپوش اتاق تمیز باید با در نظر گرفتن روش تمیز کردن و بردن آلودگی انتخاب شود. اگر آلودگی روی کف آن بنشیند ممکن است در صورت رفت و آمد زیاد افراد گرد و غبار بلند شده و به درون تجهیزات و مواد نفوذ کند. شما برای تهیه اتاق تمیز یا انتخاب کفپوش مناسب می توانید با اکیاس کلین روم تولید کننده امکانات اتاق تمیز تماس بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *