مقالات

کلین روم صنعتی و کاربرد های آن

کلین-روم-صنعتی

اتاق های تمیز، واحدهایی هستند که برای ایجاد فضایی عاری از آلاینده ها و ذرات هوا طراحی شده اند. اتاق تمیز امکان آزمایش و ساخت دقیق را در طیف وسیعی از صنایع در مناطق ایمن از نظر محیطی فراهم می کنند. در این اتاق ها  از استاندار های بالایی برای کنترل کیفیت و ایمنی استفاده می شود. از آن ها می توان در تمام عملیات های تحقیق، ساخت، اندازه گیری، کنترل کیفیت و بسته بندی استفاده کرد. به طورکلی، کلین روم صنعتی عمدتا برای محدود کردن آلودگی هایی مانند گرد و غبار، میکروب ها یا برای جلوگیری از خطرات بیو لوژیکی استفاده می شدند. با این حال، در حال حاضر آن ها برای تنظیم این ویژگی ها نیز به کار می روند:

  • رطوبت
  • جریان هوا
  • فشار
  • درجه حرارت

برای تمایز بین الزامات مختلف اتاق تمیز، این کلین روم ها را به 9 کلاس مختلف طبقه بندی می کنند. کلاس یک دارای تمیز ترین کیفیت هوا با کمترین میزان ذرات است. کلاس 9 نیز دارای کمترین استاندارد استریل کردن هوا است.

معرفی اتاق تمیز

کلین روم صنعتی چیست؟

کلین روم ها بر اساس کاربرد به دو دسته تقسیم می شوند. یکی اتاق تمیز صنعتی و دیگری بیولوژیکی است. طیف بسیار متنوعی از محصولات صنعتی و فرآیند ها نیازمند محیطی می باشد که در آن متغیر های خاص باید به دقت کنترل شوند تا از ایمنی، بازده محصول و کیفیت مناسب در طول فرآیند تولید اطمینان حاصل شود. شرایط محیطی نامطلوب می تواند منجر به نتایج نامطلوب شود. این شرایط باعث دوباره کاری و سایر پیامدهایی که هزینه بر هستند همراه است.

در کلین روم های صنعتی، همراه با عملکرد عادی اتاق تمیز، تراکم آلودگی میکروارگانیسم ها کنترل می شود. از هواساز برای به گردش هوا استفاده می شود. نقش مهمی در تحقیقات و بررسی بالینی، توسعه دارو ها، تحقیق و بهبود چرخه کشت و اصلاح نباتات و غیره ایفا می کند. به طور کلی، در کلین روم صنعتی، از یک فیلتر با کارایی بالا استفاده می شود.

 

Layer 0

برای دریافت خدمات اتاق تمیز به مشاوره نیاز دارید؟

با مشاورین اکیاس وطن در تماس باشید

Layer 0

برای دریافت خدمات اتاق تمیز به مشاوره نیاز دارید؟

 

توسعه آن در حال حاضر از فیلتر HEPA که فیلتر هوای با راندمان بالا است، به فیلتر ULPA (فیلتر هوا با نفوذ بسیار کم) که می تواند ذرات 0.1 میکرو متر را با کارایی بالا از بین ببرد، پیشرفت کرده است.

هر اتاق با توجه به صنعت و کاربرد خاص خود به سطح تمیزی و ضد عفونی متفاوتی نیاز دارد. در حالی که برخی از اتاق‌ها برای موقعیت هایی که باید استاندارد های سخت گیرانه را رعایت کنند، طرح های پیچیده ای را ارائه می دهند، برخی دیگر ممکن است برای انجام عملکرد های ساده تر یا ارائه راه حل ها قابل اجرا طراحی شوند.

کلین روم صنعتی چه کاربرد هایی دارد

کلین روم های صنعتی برای پزشکان در آزمایشگاه ها استفاده بسیار حیاتی دارد.  چون پزشک ها به محیطی بدون ذره ای میکروب نیاز دارند، کلین روم های صنعتی کاملا می تواند نیاز آن ها را برآورده کند.

در صورتی صنایع مختلف می توانند تولیدی با کیفیت داشته باشند که بتوانند محیط را کنترل کنند و از ورود عوامل خارجی به آن جلوگیری کنند. اتاق توزین محیطی است که در آن علاوه بر نمونه برداری، میکروب های وارد شده نیز از بین می روند.

کلین روم صنعتی با نصب در این محیط های صنایع مختلف از این اتفاق جلوگیری می کند. پزشکان یا سایر متخصصان و پرسنل قبل از ورود به محیط باید از اتاق های تمیز عبور کنند و از دوش هوا استفاده کنند. هواساز هایژنیک نیز در آزمایشگاه‌ها و بیمارستان ها برای تهیوه هوا و استریل کردن فضا کاربرد دارد.

اتاق تمیز الکترونیک و نانو تکنولوژی

صنایعی که به کلین روم نیاز دارند؟

با توجه به تنوع صنایع و گستره کاربرد ها، تعدادی از انواع مختلف اتاق تمیز و ساختمان وجود دارد که بسته به کاربرد اتاق تمیز می توان از آن ها استفاده کرد. در حالی که اتاق های تمیز را می توان برای هر صنعت یا برنامه ای طراحی کرد، صنایع خاصی وجود دارند که اتاق‌های تمیز برای آن ها ضروری هستند.

الکترونیک و نانو تکنولوژی

پیشرفت در تکنولوژی و سیستم های اندازه گیری منجر به توسعه قطعات کوچکتر به ویژه در صنعت الکترونیک شده است. این کاهش اندازه اغلب به این معنی بوده که محیط کار باید بسیار کنترل شود تا دقت لازم برای این دستگاه ها تضمین شود.

استفاده از کلین روم برای تولید کنندگان ضروری است. زیرا می توان از آن ها برای ایجاد محیطی که برای فرآیند تولید ضروری بوده استفاده کرد.

اتاق های تمیز مدولار در نانو تکنولوژی و الکترونیک رایج هستند. زیرا می توانند سطح بسیار بالایی از آلودگی و کنترل محیط را فراهم کنند. در عین حال انعطاف پذیری را برای ساختن یا پیکر بندی مجدد کلین روم صنعتی برای بهترین تناسب با محیط کار فراهم کنند.

اپتیک و لیزر

تولید اپتیک نیاز به استفاده از یک محیط تمیز برای اطمینان از تمیزی و کنترل رطوبت روی لنز ها دارد. این را می توان به طور گسترده در توسعه تلفن های هوشمند و دوربین ها مشاهده کرد. جایی که حتی کوچکترین ذره یا تغییر در رطوبت می تواند تاثیر زیادی بر کیفیت محصولات تولیدی داشته باشد.

پیامد های هرگونه آلودگی یا تغییر در محیط تولید می تواند منجر به هزینه های بالایی در تعمیر یا تهیه مجدد محصول به دلیل خرابی شود. اتاق های تمیز سیستم های تصفیه هوا را ارائه می دهند که ذات معلق در هوا را کاهش می دهد. دما و رطوبت محیط کار را کنترل می کند.

جمع بندی و نکات نهایی برای استفاده از کلین روم صنعتی

اهمیت اتاق های تمیز و عملکرد آن ها برای تولید و آزمایشات در آینده بیشتر خواهد شد. محیط های کنترل شده تقریبا برای هر صنعتی از تولید مواد غذایی تا توسعه دارو ضروری است. همان طور که صنایع پیشرفت می کنند و به جلو می روند، به تجهیزات اتاق تمیز و ایمن نیاز دارند.

داشتن مناطقی که بتوان در آن انواع آلودگی ها و میکروب ها را از بین برد و به صرفه نیز باشند، اتاق های تمیز را به گزینه ای ارزشمند و ضروری تبدیل می کند. برای تهیه کلین روم صنعتی از اکیاس کلین روم می توانید با شماره تماس موجود در سایت با ما در ارتباط باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *