مقالات

نقش استیل ضد زنگ در اتاق تمیز

استیل-ضد-زنگ-در-اتاق-تمیز

استیل ضد زنگ یک انتخاب بی رقیب برای استفاده در اتاق هایی است که تمیزی در آن ها مهم ترین گزینه در نظر گرفته می شود. اتاق تمیز بیشترین نیاز را به استفاده از تجهیزات، ماشین آلات و لوازمی دارند که به راحتی تمیز شده و در مقابل مواد تمیز کننده، مقاومت خوبی از خود نشان دهند؛ زیرا این اتاق تمیز ها باید استانداردهای سخت گیرانه ای را پشت سر بگذارند. همین استانداردها است که نیاز به استفاده از استیل ضد زنگ در اتاق تمیز را افزایش می دهد.

 

Layer 0

برای دریافت خدمات اتاق تمیز به مشاوره نیاز دارید؟

با مشاورین اکیاس وطن در تماس باشید

Layer 0

برای دریافت خدمات اتاق تمیز به مشاوره نیاز دارید؟

 

کاربرد استیل ضد زنگ در اتاق تمیز

فولاد ضد زنگ به صورت بسیار گسترده در صنایعی که نیاز به اتاق تمیز دارند، استفاده می شود. از نمونه صنایع استفاده کننده از استیل ضد زنگ در اتاق تمیز می توان به صنایع غذایی یا آزمایشگاهی اشاره کرد.

این اتاق ها نسبت به آلودگی محیطی بسیار حساس هستند؛ همچنین در این اتاق ها ممکن است تجهیزات با مواد آسیب زا یا شوینده های قوی سر و کار داشته باشند.

تمامی این موارد نیاز استفاده از ماده ای را که بتواند مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی یا حرارت و نظیر این موارد از خود نشان داده و همین طور در مقابل میکروب و باکتری مقاوم باشد، افزایش می دهد. در اینجا است که فولاد ضد زنگ خودنمایی می کند.

تجهیزات-استیل-اتاق-تمیز

مزایا و معایب استیل ضد زنگ در اتاق تمیز

استیل ضد زنگ برای اهداف بسیاری ساخته شده؛ اما یکی از مهم ترین اهداف آن تمیز بودن است. این فولاد ویژگی ها و مزایایی دارد که آن را مناسب می کند تا در اتاق های تمیز استفاده شود. با اینکه این فولاد معایبی هم دارد؛ اما مزایای آن ارجحیت داشته و از معایب پیشی می گیرند. در ادامه نگاهی مختصر به مزایا و معایب این فولاد می اندازیم.

مزایای فولاد ضد زنگ

در ابتدا مزایای استیل ضد زنگ برای به کار رفتن در اتاق های تمیز را مرور می کنیم تا به دلیل استفاده از این فولاد و اهمیت استفاده از استیل ضد زنگ در اتاق تمیز برای تجهیزات یا لوازم پی ببریم. این مزایا به صورت زیر هستند:

 • فولاد ضد زنگ مقاومت بالایی در برابر خورندگی دارد.
 • استیل ضد زنگ دارای خواص مکانیکی عالی و انعطاف پذیری بالایی است.
 • استیل نیاز کمی به تعمیر داشته و نگهداری از آن آسان است.
 • فولاد ماده ای سازگار با محیط زیست بوده و قابلیت بازیافت و استفاده مجدد را دارد؛ به همین دلیل یک ماده طبیعت دوست است.
 • استیل یک ماده مقرون به صرفه برای استفاده گسترده در تجهیزات و لوازم محسوب می شود.
 • استیل های ضد زنگ دوام بالایی داشته و براق و مدرن به نظر می رسند.
 • تمیز کردن این ماده به راحتی امکان پذیر است.
 • استیل ها در دسترس همگان قرار داشته و امکان خریداری آسان را دارند.
 • استیل قابلیت تعمیر را دارد و همین ویژگی عمر تجهیزات و لوازم تولید شده را افزایش می دهد؛ همچنین نیاز زود هنگام به جایگزینی قطعات را کاهش داده و به صرفه جویی در هزینه ها کمک می کند.

 

تچهیزات استیل اتاق تمیز

معایب فولاد ضد زنگ

تمامی مواد در کنار خواص و مزایای خود، دارای معایبی نیز هستند. فولاد نیز از این قاعده جدا نبوده و معایبی دارد که باید پیش از استفاده کردن از استیل ضد زنگ در اتاق تمیز از آن ها اطلاع داشت. بیایید این معایب را با هم بررسی کنیم.

 • با اینکه فولاد ضد زنگ مقرون به صرفه است؛ اما این فولاد نسبت به سایر فلزات هزینه بالاتری داشته و از دیگر فلزات گران تر است.
 • این فلز مقاومت بالایی دارد؛ ولی با این وجود چون در اتاق های تمیز این فلز با مواد و عوامل آسیب زای بسیاری سر و کار دارد، برای نگهداری از آن به توجه ویژه نیاز است.
 • استیل برای نصب شدن نیاز به کمک یک متخصص دارد.
 • بهتر است جا به جایی تجهیزات فولادی به کمک افراد آموزش دیده انجام شود.
 • استیل های ضد زنگ از مقاومت خوبی برخوردار بوده و دوام بالایی دارند؛ ولی به دلیل منعطف بودن این فلز، امکان فرورفتگی و تغییر شکل های جزئی وجود دارد.
 • به دلیل دوام بالای فولاد، جوشکاری یا ساخت لوازم با این ماده کمی دشوار است.
 • تجهیزات فولادی وزن بالایی دارند و جا به جایی آن ها نیاز به زحمت زیادی دارد.
 • استیل در مقابل گرما یا سرما مقاوم است؛ اما در مقابل تغییرات شدید و سریع دمایی تبدیل به یک فلز آسیب پذیر می شود.

پلنیوم-باکس-استیل

تجهیزات استیل اتاق تمیز

فولاد یا استیل ضد زنگ دارای انواع بسیار گسترده ای است؛ به همین دلیل این قابلیت را دارد که در تجهیزات اتاق تمیز مورد استفاده قرار بگیرد. تجهیزات و لوازم بسیار گسترده ای هستند که با توجه به نوع اتاق های تمیز و فعالیتی که دارند، تعیین شده و استفاده می شوند.

از نمونه این تجهیزات استیل ضد زنگ در اتاق تمیز می توان به مواردی نظیر میز، نیمکت، چرخ دستی، کابینت، انواع قفسه ها، سطل، نردبان، چهارپایه یا حتی لوازم جانبی مانند پایه صفحه کلید کامپیوتر اشاره کرد. این فولاد می تواند در ساخت ماشین آلاتی مانند لباس شویی، خشک کن، اجاق گاز یا سایر موارد استفاده شود. انتخاب هر یک از تجهیزات با توجه به اتاق های تمیز و صنعتی هست که این اتاق ها به آن تعلق دارند.

سخن آخر

از استانداردهای اتاق های تمیز، بهداشت زیاد این اتاق ها است. عملکرد هر یک از این اتاق ها و استفاده زیاد از مواد بهداشتی و شوینده این نیاز را ایجاد می کند تا لازم باشد مواد به کار رفته در تجهیزات مناسب هر اتاق، مقاومت خوبی را در برابر عوامل و مواد آسیب رسان از خود نشان دهد؛ برای همین استفاده از استیل ضد زنگ در اتاق تمیز رواج دارد.

طراحی و ساخت اتاق های تمیز و تجهیزات آن ها نیاز به تخصص و مهارت دارد. همین امر سبب می شود تا نیاز باشد از مجموعه ای معتبر کمک بگیرید. مجموعه اکیاس کلین روم در زمینه مشاوره، طراحی، ساخت تجهیزات مورد نیاز و نصب و راه اندازی آن ها در اتاق های تمیز فعالیت دارد.

شما می توانید مشاوره های لازم برای چگونگی استفاده از استیل ضد زنگ در اتاق تمیز را از متخصصین این مجموعه دریافت کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *