مقالات

صفر تا صد معرفی دستگاه غبار سنج اتاق تمیز

دستگاه غبار سنج اتاق تمیز

اتاق های تمیز مکان هایی استریلیزه و ایزوله هستند. این اتاق ها در صنایع مختلفی نظیر صنایع غذایی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرند. هدف کلین روم ها ایجاد فضایی به دور از آلودگی و باکتری است. دستگاه غبار سنج اتاق تمیز می تواند میزان وجود این آلودگی ها در محیط را نشان دهد

یکی از آلودگی هایی که در صورت وجود می تواند مشکلات زیادی را برای اتاق های تمیز به وجود آورد، گرد و غبار های معلق در هوا هستند.

وجود گرد و غبار در یک کلین روم در تضاد با دستور العمل های ارائه شده توسط سازمان بهداشت بوده و باید به سرعت پاک سازی شود. بعد از دانستن میزان دقیق آلودگی، نظافت و بر طرف کردن آن آسان تر خواهد بود. در ادامه بیشتر با این دستگاه آشنا می شویم.

معرفی دستگاه غبار سنج اتاق تمیز

هر اتاق تمیز باید استریلیزه بودن و ایزوله بودن خود از تضمین کند. یکی از اقدامات مهم برای پاکیزه ماندن این اتاق ها، از بین بردن گرد و غبار است. وجود گرد و غبار در کلین روم با استاندارد های داخلی و بین المللی در تضاد بوده و باید هر چه سریع تر در جهت رفع آن اقدام کرد.

 

Layer 0

برای دریافت خدمات اتاق تمیز به مشاوره نیاز دارید؟

با مشاورین اکیاس وطن در تماس باشید

Layer 0

برای دریافت خدمات اتاق تمیز به مشاوره نیاز دارید؟

 

دستگاه غبار سنج اتاق تمیز یک وسیله کاربردی و مهم برای هر اتاق تمیز است. بسیاری از آلودگی هایی که امکان دارد وارد اتاق تمیز شده و مشکل ایجاد کنند، با چشم قابل دیدن یا اندازه گیری نیستند؛‌ به همین دلیل ابزار هایی یاری رسان تولید می شوند.

دستگاه غبار سنج بخشی از سیستم نظارت هوای کلین روم محسوب می شود. ورود و خروج کارکنان، جا به جایی لوازم و وسایل یا حتی ایستادن پرسنل در اتاق می تواند باعث ایجاد گرد و غبار یا ریز گرد شود.

برای گرد و غبار های موجود در اتاق تمیز حدی تعیین می شود؛ در نتیجه نیاز به بررسی مداوم میزان ذرات آلاینده وجود دارد. این آزمایش مداوم گرد و غبار کمک می کند تا در صورت عبور میزان ذرات آلاینده در هوای اتاق، به سرعت بتوان عمل پاک سازی را انجام داد و کلین روم را مجدد به حالت بی خطر و استریلیزه استاندارد باز گرداند.

عوامل آلودگی اتاق تمیز

عواملی که باعث آلودگی هوای اتاق تمیز می شود

فضای کلین روم ایزوله و بدون ارتباط آشکار و دائم با فضای بیرونی است؛ با این حال رفت و آمد کارکنان یا جا به جایی لوازم از بیرون اتاق به داخل آن می توانند برخی آلودگی های جزئی را به همراه داشته باشند.

با اینکه پیش از ورود افراد یا لوازم پاک سازی انجام می شود؛ ولی مقداری جزئی از ذرات آلاینده یا گرد و غبار وارد اتاق های تمیز می شوند. وجود مقدار کمی از این ذرات ایرادی ندارد؛ ولی فراتر رفتن میزان آن ها از حالت استاندارد برای اتاق تمیز مشکل آفرین می شود.

بعد از رفت و آمد یا جا به جایی وسایل، برخی آزمایش‌ها یا فرآیند های انجام شده در کلین روم نیز می توانند ذرات آلاینده را ایجاد کرده و در فضای اتاق پراکنده کنند. حرکت کارکنان در فضای اتاق هم بخشی از فعالیت های تولید کننده ذرات آلاینده محسوب می شود.

کاربرد های دستگاه غبار سنج

تعیین حد بدون ضرر وجود آلاینده ها و ذرات در فضای اتاق تمیز، به صنعت مالک این اتاق بستگی دارد. با این وجود باید به طور دائم و در بازه های زمانی کوتاه، میزان گرد و غبار موجود در هوای کلین روم را محاسبه کرد. دستگاه غبار سنج اتاق تمیز یکی از محصولات توسعه یافته برای بهبود شرایط کلین روم ها به حساب می آید.

بیشتر دستگاه های غبار سنج دارای تنظیمات اتوماتیک برای تعیین زمان اندازه گیری میزان آلاینده هستند. این دستگاه ها کمک می کنند تا مقدار ریز آلاینده های موجود در کلین روم همواره تحت کنترل باشد. هر دستگاه در صورت عبور میزان آلاینده ها از حد مجاز، هشدار می دهد.

مزایای استفاده از دستگاه غبار سنج

مزایای استفاده از دستگاه غبار سنج

کمک گرفتن از دستگاه غبار سنج اتاق تمیز برای اندازه گیری مقدار آلاینده ها سبب می شود کلین روم بتواند به استاندارد های لازم و تعیین شده پایبند باشد. کنترل کردن مقدار آلاینده از به خطر افتادن آزمایش‌های انجام شده درون کلین روم جلوگیری می کند.

وجود برخی گرد و غبار ها در برخی کلین روم ها ممکن است سبب ایجاد آتش سوزی یا انفجار شوند. ایجاد خرابی در برخی تجهیزات موجود در کلین روم از دیگر مضرات وجود گرد و غبار در فضای اتاق تمیز می باشد.

استفاده از یک دستگاه غبار سنج در هر کلین روم که بتواند میزان دقیق آلاینده های موجود در هوا را بررسی کند، می تواند از بروز مشکل یا ایجاد خطر پیشگیری کرده و سلامت آزمایش‌ها یا کارکنان را تضمین کند.

شرط این تضمین ایمنی استفاده از دستگاه غبار سنجی با کیفیت است. مجموعه اکیاس کلین روم یکی از شناخته شده ترین فعالان حوزه تولید و تجهیز اتاق های تمیز محسوب می شود. از تجهیزات اتاق تمیز ارائه شده روی سایت شرکت اکیاس، می توان به غبار سنج هایی بسیار با کیفیت اشاره کرد. محصولات این مجموعه تضمین کیفیت و کارایی را در کنار قیمت هایی منصفانه دارند.

نتیجه گیری

برای هر کلین روم رعایت بند های دستور العمل صادر شده توسط سازمان بهداشت هدفی بزرگ است که نیاز به محقق شدن دارد. یک اتاق تمیز باید عاری از هر گونه آلودگی باشد. ریز گرد ها یا گرد و غبار ها بخشی از آلودگی های احتمالی هستند. این آلودگی ها نباید در کلین روم وجود داشته باشند و باید به سرعت بر طرف شوند.

دانستن میزان دقیق گرد و غبار های موجود در کلین روم می تواند به بر طرف کردن سریع تر و کامل تر آن ها کمک کند. به این منظور دستگاهی با نام دستگاه غبار سنج اتاق تمیز تولید شده است.

در این مقاله از ویژگی های دستگاه غبار سنج صحبت کردیم. اگر سؤالات بیشتری در این زمینه دارید، از طریق راه های ارتباطی موجود در سایت، سؤالات خود را با کارشناسان اکیاس در میان بگذارید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *