مقالات

معرفی کامل فن آکسیال

معرفی کامل فن آکسیال

 فن آکسیال یک فن صنعتی است که در صنایع مختلف برای خنک کردن و تهویه محیط مورد استفاده قرار می گیرد. این فن ها ظاهری شبیه به یک چرخ دارند. فن های آکسیال می توانند جریان هوا را به صورت موازی و در جهت طولی محور محرک به حرکت در آورند؛ به همین دلیل به آن ها فن محوری نیز گفته می شود.

علی رغم اندازه کوچکی که دارند؛ قادر هستند مقدار زیادی هوا را جا به جا کنند و محیط بسیار کمی را نیز اشغال کنند. در ادامه این مطلب به معرفی فن محوری و انواع آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

Layer 0

برای دریافت خدمات اتاق تمیز به مشاوره نیاز دارید؟

با مشاورین اکیاس وطن در تماس باشید

Layer 0

برای دریافت خدمات اتاق تمیز به مشاوره نیاز دارید؟

 

 

فن آکسیال چیست؟

در ابتدای مطلب بهتر است بیشتر شما را با فن های آکسیال به عنوان تجهیزات اتاق تمیز  آشنا کنیم. این فن ها دارای یک سری پروانه هایی هستند که با استفاده از آن ها جریان هوا را به داخل خود می کشند و آن را در بیرون از محیط تخلیه می کنند.

بهتر است این فن ها را در نزدیکی پنجره یا در قرار دهید تا بتوانند به بهترین نحو هوای محیط را به بیرون منتقل کنند و آن را به شکل مناسب تصفیه کنند.

پروانه این فن ها دارای ظاهری رو به جلو و خمیده است؛ این شکل ظاهری به این خاطر است که دستگاه بهتر بتواند هوا را به داخل خود بکشد و آن را از خود عبور دهد. شما می توانید از این فن ها در محیط های کوچک که محدودیت فضا دارند استفاده کنید و نگران کمبود جا نباشید.

همچنین دقت داشته باشید که نصب فن های آکسیال کار بسیار راحتی است و نیازی به تخصص خاصی ندارد.

 

انواع فن آکسیال

 

انواع فن آکسیال

فن های آکسیال به همراه هواساز هایژنیک دارای انواع مختلفی هستند که هر یک برای مصرف به خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند. در صنایع مختلف بر اساس نوع کاربرد و فضای مورد نیاز شما می توانید از هر یک از مدل های این فن ها استفاده کنید. در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

  • فن آکسیال پروانه ای

در این مدل از فن ها از یک پروانه استفاده شده است. این پروانه ها درون یک استوانه قرار گرفته اند و تیغه های آن ها به سمت بیرون تعبیه شده اند. البته در هر یک از این فن ها تعداد تیغه ها متغیر است و در برخی از آن ها دو تیغه وجود دارد و ممکن است در دیگری 6 تیغه وجود داشته باشد.

دقت داشته باشید هر چه تعداد تیغه ها بیشتر باشد میزان جریان هوا نیز بیشتر خواهد بود. در فن های 6 تیغه بیشترین میزان جریان هوای خروجی را شاهد هستیم.

  • جریان محوری

درون این فن ها از یک پروانه بسیار سنگین استفاده  شده است.  فن های جریان محوری نسبت به فن های پروانه ای دارای کاربرد بیشتری هستند. هوایی که به سمت این فن ها می رود پس از ورود به آن ها از یک مسیر مارپیچی می گذرد و  سپس از فن خارج می شود.

در این مدل از فن ها از کانال استفاده می شود و برای نصب شدن نیاز به کانال دارند. البته دقت داشته باشید میزان نویز ایجاد شده در این مدل فن ها نسبتا زیاد است.

 

انواع فن آکسیال

 

  • پره محوری

در این مدل از فن از تعدادی پره برای هدایت هوا به بیرون استفاده شده است. هوا به صورت کاملا صاف به بیرون از پره ها جریان پیدا می کند و در زمان کمی مقداری زیادی از هوا تصفیه می شود. این مدل از فن دارای کارایی بالاتری نسبت به دو نمونه قبلی است و قیمت بیشتری نیز در مقایسه با آن ها دارد.

  • اگزاست فن بین کانالی

از این مدل نیز درست مثل مدل های قبلی برای تخلیه هوا و تصفیه آن استفاده می شود. برای تخلیه هوا در این مدل از تعداد زیادی کانال استفاده می شود که فضای بسیار کمی را اشغال می کنند. همین مسئله موجب شده تا بتوان از این مدل فن برای  فضاهایی که دارای محیط محدود هستند استفاده کرد.

 

محصول برتر: پس باکس

 

اجزای فن آکسیال

فن های آکسیال اتاق تمیز دارای اجزای مختلفی هستند که هر یک به نوعی رو عملکرد این محصول به شدت تاثیر گذار می باشند. در ادامه به بررسی این اجزا خواهیم پرداخت:

  • الکتروموتور:

مهم ترین قسمت این فن ها الکتروموتور آن ها است. این قسمت به روشن شدن فن و کار کردن آن کمک به سزایی می کند. فن ها برای کار کردن به این قسمت نیاز دارند.

  • بدنه فن:

این قسمت موتور و پروانه را درون خود جای داده است؛ بنابراین باید از کیفیت مناسبی برخوردار باشد و به راحتی دچار آسیب نشود. در واقع این بخش از فن از سایر اجزا محافظت می کند.

 

اجزای فن آکسیال

 

  • پروانه:

پروانه ها در واقع وظیفه گردش هوا و انتقال آن را به عهده دارند و در صورتی که این قطعه دچار آسیب شود، عملا فن قادر به کار کردن نیست.

مزایا فن آکسیال

حال نوبت به آن رسیده که شما را با مزایای فن های آکسیال آشنا کنیم. این فن ها در مقایسه با سایر رقیبان خود دارای خصوصیات مختلفی هستند که موجب شده طرفداران فراوانی پیدا کنند. از جمله این خصوصیات و مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نصب راحت

برای نصب فن آکسیال و دوش هوا نیازی به تخصص خاصی ندارید و شما می توانید آن ها را به راحتی در جای مناسب خود نصب کنید.

  • مقرون به صرفه

فن های آکسیال در مقایسه با سایر رقیبان خود دارای قیمت کمتری هستند و همین مسئله موجب شده استفاده از آن ها گسترش پیدا کند.

  • اشغال فضای کم از محیط

فن های آکسیال بسیار کوچک هستند و همین مسئله موجب شده تا شما بتوانید از آن ها در محیط هایی با محدودیت فضا استفاده کنید و نگران کمبود جای خود نباشید.

بیشتر بخوانید | طراحی اتاق تمیز

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم شما را با فن آکسیال و انواع آن آشنا کنیم. این فن ها برای تهویه هوا و جلوگیری از گرم شدن محیط مورد استفاده قرار می گیرند. فن های آکسیال دارای انواع مختلفی هستند که از جمله آن ها می توان به فن های پروانه ای، پره محور، جریان محور و… اشاره کرد.

شما می توانید این فن ها را از اکیاس کلین روم تهیه کنید و آن ها را در سریع ترین زمان ممکن تحویل بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *