مقالات

پوشش و لباس کارکنان اتاق تمیز

شاید مهم ترین جنبه کار در اتاق تمیز و حفظ پاکیزگی محیط، لباسی باشد که می پوشید. از آنجایی که هدف اتاق تمیز به حداقل رساندن ذرات است، باید لباس های مورد تایید اتاق تمیز را بر روی لباس های معمولی و پوست و موهای در معرض دید بپوشانید. لباس کارکنان اتاق تمیز بر اساس استاندارد گفته شده تولید می شود. سوالی پیش می آید و این است که چه نوع لباسی را در اتاق تمیز بپوشیم؟ در ادامه مطلب به پاسخ این سوال می پردازیم.

 ابزارها، تجهیزات اتاق تمیز، ماشین ‌آلات و هوای در حال گردش همگی می ‌توانند آلاینده ‌هایی را در خود جای دهند و می تواند با ریزپردازنده ‌ها، مواد زیست ‌پزشکی و سایر مواد حساس تداخل داشته باشد، اما بزرگترین منبع آلودگی تا حد زیادی، پرسنل انسانی هستند.

برخلاف اشیای بی جان، انسان را نمی توان ثابت نگه داشت، حتی زمانی که کاملاً ثابت می نشینند. زیرا به طور مداوم در اطراف آنها پوست مرده، موها، میکروب ها و سایر آلاینده ها پخش می شوند.

پوشش-مناسب-در-اتاق-تمیز

اصول پوشش در اتاق تمیز

از آنجایی که اتاق‌ های تمیز بر اساس سطح تمیزی آنها دسته ‌بندی می‌ شوند، لباس‌ هایی را که در اتاق تمیز پوشیده می ‌شوند نیز باید از مواد سازگار با سطوح ذرات مجاز، ساخته شوند. در زیر دستورالعمل هایی برای پوشیدن لباس های اتاق تمیز در هر دسته اتاق تمیز آورده شده است. رایج ترین سطوح تمیزی اتاق تمیز عبارتند از:

  • ISO4 کلاس 10
  • ISO5 کلاس 100
  • ISO6 کلاس 1000
  • ISO7 کلاس 10000
  • ISO8 کلاس 10000

هر چه عدد سطح کلاس ISO بالاتر باشد، سختگیری محیط کمتر است. صنایع مختلف به سطوح تمیز و استریل متفاوتی نیاز دارند. تولید تجهیزات دارویی و پزشکی اغلب از کلاس 100 ISO5 هستند که یک محیط بحرانی در نظر گرفته می‌شود.

همچنین در آنها نیاز به پوشش کامل بدن است. از طرفی دیگر تولیدات صنعتی مانند بلبرینگ ها و اجزای مکانیکی ISO6-8 کلاس 1000 – 10000 هستند که به تمیزی فوق العاده دقیق مانند اتاق داروسازی، نیاز ندارد.

 

Layer 0

برای دریافت خدمات اتاق تمیز به مشاوره نیاز دارید؟

با مشاورین اکیاس وطن در تماس باشید

Layer 0

برای دریافت خدمات اتاق تمیز به مشاوره نیاز دارید؟

 

بنابراین برای پرسنل اتاق تمیز ضروری است و باید لباس ‌هایی با طراحی خاص بپوشند که می‌تواند دو کارکرد داشته باشد؛ جلوگیری از آلوده‌کننده‌ های طبیعی انسان به محیط و محافظت از آلودگی هایی که در محیط وجود دارد. وجود هواساز در چنین محیط هایی مهم است.

همچنین ویژگی های خاص پوشاکی که در اتاق تمیز پوشیده می شود به ویژگی های منحصر به فرد محیط مورد نظر نیز بستگی دارد، اما معمولاً این نوع لباس شامل ویژگی های منحصر به فردی است؛ با اکیاس همراه شوید تا بیشتر با آنها آشنا شوید.

 

 

 

 

ویژگی های لباس مناسب در کلین روم

پوشاک مناسب اتاق تمیز می تواند بخش مهمی از انطباق با HACCP باشد، بنابراین مهم است که بدانیم چه چیزی در این استاندارد شناخته شده به طور گسترده وجود دارد. حتی اتاق های کلین روم دارای سطح های متفاوتی است که لباس مناسب آن باید پوشیده شود. به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی ممکن است نیاز به پوشاک متفاوتی نسبت به اتاق تمیز مورد استفاده برای مونتاژ وسایل الکترونیکی داشته باشد.

  • مواد بدون پرز لباس کارکنان اتاق تمیز

پوشاک معمولی محل کار دارای الیاف کوچکی است که گاهی اوقات شل می شوند. این یک خبر بد برای اتاق های تمیز با ریزپردازنده های ظریف است. در اتاق تمیز اکیاس با لباس های بدون پرز این مشکل را حل کنید.

  • مقاومت در برابر فلاش های قوس الکتریکی

اتاق توزین کارکنان را ملزم می کند تا هر زمان که خطر فلاش قوس الکتریکی وجود دارد، لباس های مقاوم در برابر شعله های آتش بپوشند. فلاش قوس می تواند از 35000 فارنهایت بیشتر شود. بنابراین استفاده از لباس های مناسب اتاق تمیز که به صورت تخصصی ساخته شده باشد، برای کمک به محافظت از پرسنل در برابر این پدیده خطرناک بسیار مهم است.

  • فیبرهای کربن ضد الکتریسیته ساکن

خطر دیگری است که می تواند به تجهیزات الکترونیکی به ویژه در محیط های غنی از اکسیژن آسیب برساند. وسایل الکترونیکی می توانند حتی توسط شوک های استاتیکی بسیار ضعیف که توسط انسان قابل تشخیص نیستند، آسیب ببینند. پوشاک ضد الکتریسیته ساکن یا تخلیه الکترواستاتیک ESD این خطر را کاهش می دهد.

  • پارچه با چگالی بالا لباس کارکنان اتاق تمیز

پارچه های لباس کارکنان اتاق تمیز باید چگالی بالایی داشته باشند تا در برابر حرارت و مایعات خورنده محافظت می کند.

نکات بهداشتی اصول GMP

اصول GMP بخشی از یک سیستم کیفیت است که تولید و آزمایش مواد فعال دارویی، اشکال دارویی یا داروها، غذاها، محصولات دارویی و دستگاه های پزشکی را پوشش می دهد. GMP تضمین می کند که محصولات مطابق با استانداردهای کیفیت متناسب انجام می شود و با استفاده از مجوز بازاریابی به طور مداوم تولید و کنترل می شوند.

لباس-اتاق-تمیز-کارکنان

همه کارکنانی که تحت GMP کار می کنند باید از بیماری های پوستی مانند سل و سایر بیماری های مسری عاری باشند. همچنین باید حداقل سالی یک بار تحت معاینه پزشکی قرار گیرند و سوابق آنها به درستی نگهداری شود. کارکنان باید در شیوه هایی آموزش ببینند که بهداشت فردی را تضمین کند.

در صورت وجود هر گونه بیماری ظاهری یا ضایعات باز، باید فوراً به سرپرستان اطلاع داده شود و فرد نباید اجازه داشته باشد با مواد اولیه، مواد بسته بندی، مواد در حال فرآیند یا محصولات دارویی دست به کار شود؛ زیرا ممکن است باعث آلودگی میکروبی در محصول دارویی شود.

نتیجه گیری

برای اطمینان از محافظت از محصول در برابر آلودگی، پرسنل باید از پوشش مناسب مو نیز استفاده کنند. لباس محافظ باید روزانه و در صورت لزوم ظرف یک روز تعویض شود. تمام لباس های کثیف باید در ظروف ارائه شده قرار داده شوند و نباید در منطقه تولید رها شوند. استفاده از هواساز هایژنیک در اتاق تمیز الزامی است.

سیگار کشیدن، خوردن، آشامیدن، جویدن و نگهداری گیاهان، غذا، نوشیدنی و داروهای شخصی نباید در مناطق تولید آزمایشگاه، نگهداری شوند. تنها راه برای تعیین میزان اجرای GMP، انجام ممیزی های برنامه ریزی شده و دوره ای است. همچنین ممیزی باید انجام شود تا ارزیابی شود که آیا تسهیلات از GMP پیروی می کند یا خیر.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *