مقالات

هواساز داروسازی و بررسی ویژگی های آن

هواساز داروسازی

در صنعت داروسازی از هواساز‌های داروسازی برای تولید دارو، عرضه مواد اولیه و تمیز کردن محیط استفاده می‌شود. همچنین، در صنایع مختلف مانند: صنایع الکترونیکی و غذایی نیز از هواساز‌ها استفاده می‌شود. در کل، هواساز‌ها برای تولید و تمیز کردن هوایی بی‌صدا، پاک، مرطوب یا خشک و با ارزش ویژه در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هواساز ها انواع مختلفی دارند؛ هواساز هایژنیک و هواساز های خانگی و صنعتی. با ما همراه باشید تا با مزایای هواساز ها بیشتر آشنا شوید.

 

Layer 0

برای دریافت خدمات اتاق تمیز به مشاوره نیاز دارید؟

با مشاورین اکیاس وطن در تماس باشید

Layer 0

برای دریافت خدمات اتاق تمیز به مشاوره نیاز دارید؟

 

هواساز داروسازی چیست؟

هواساز در تقسیم بندی ها، جزو دسته بندی تجهیزات و دستگاه های صنعتی قرار می گیرد و از طریق فیلتر های مخصوص باعث تصفیه هوا می شود. در شرکت های داروسازی ایجاد یک هوای تمیز و عاری از میکروب با رطوبت مناسب، فقط از طریق نصب هواساز استاندارد امکان پذیر است.

بیشتر بخوانید | اتاق تمیز

 

کاربرد هواساز در داروسازی چیست؟

 

 

کاربرد هواساز در داروسازی چیست؟

این دستگاه برای تنظیمات رطوبت و همچنین دما به کار می رود. تجهیزات هواساز دارای فیلتر هایی است که می تواند تمام عنصر های نامطلوبی که در هوا وجود دارد را از بین ببرد.

با وجود این تجهیزات می توان به طور کامل اطمینان داشت که هوای کازخانه تمیز و به دور از آلودگی و میکروب است. دستگاه هوا ساز کاربرد های دیگری نیز دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

 • کنترل دما یکی از کاربردهای هواساز داروسازی

در یک کارخانه داروسازی، هر بخش بنا به استاندارد های موجود باید دمای مخصوص به خود را داشته باشد؛ قسمت بسته بندی، خط تولید و قسمت های اداری دما های مختلفی دارند.

استفاده از تجهیزات هواساز داروسازی می تواند باعث راحتی کارکنان و جلوگیری از انتشار عوامل بیماری زا در محیط کارخانه شود. دستگاه های هواساز در کارخانه های داروسازی نمی توانند گرمایش و سرمایش هوا را انجام دهند؛ به همین دلیل، این وظیفه به عهده کویل های مخصوصی است که سیستم حرارت کارخانه را کنترل می کنند.

همچنین می توان از چیلر برای تامین هوای خنک در ماه های گرم سال استفاده کرد.

 • کنترل ذرات در هوا

داخل هوایی که تنفس می کنیم، ذرات ریزی وجود دارد که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود. در محیط های آزمایشگاهی و برخی از پروژه های صنعتی برای ایجاد یک محیط استریل و عاری از میکروب از تجهیزات هواساز به منظور رفع این مشکل استفاده می شود.

در این تجهیزات فیلتر های مخصوصی نصب شده است که می تواند ذرات معلق در هوا، بخار آب و میزان گرد و غبار را کنترل کند. این فیلتر ها به صورت پشت سرهم و متوالی نصب می شوند تا تمام ذرات موجود در هوا، از بزرگترین ذره تا کوچکترین آن ها را بتوانند تصفیه کنند.

این تصفیه می تواند بسته به محیط های مختلف و استاندارد های تعریف شده، دارای درجه بندی های مختلفی باشد.

 

ثبات در فشار هوا کاربرد هواساز داروسازی

 

 

 • ثبات در فشار هوا کاربرد هواساز داروسازی

در یک کارخانه داروسازی ثبات فشار هوا امری مهم است؛ زیرا فشار هوای پایدار باعث پاکیزه ماندن هوای موجود می شود.

وجود دستگاه های هواساز باعث ثابت ماندن فشار هوا می شوند. جریان هوا برای ایجاد گردش هوای تمیز از قسمت هایی که هوایی تمیز و پاکیزه دارند به سمت قسمت هایی که میزان حساسیت کمتر است، حرکت می کند و باعث ایجاد هوای مطبوع می شود.

 • تنظیم رطوبت

در بعضی از هواساز ها تجهیزات اضافی مانند: رطوبت زن نصب می شود تا میزان رطوبت موجود در هوا را اندازه گیری کند. اگر رطوبت کم یا زیاد شد بتواند آن را بنا به استاندارد های تعریف شده تنظیم کند.

این تنظیم رطوبت برای کنترل سرعت واکنش های شیمیایی و جلوگیری از آسیب دیدن دستگاه ها بسیار مهم و حیاتی است.

تجهیزات مورد استفاده برای ساخت کارخانه داروسازی

ساخت کارخانه داروسازی نیاز به تجهیزات و تاسیسات متعددی دارد که به طور کلی شامل موارد زیر است:

 • فن کویل از تجهیزات هواساز داروسازی

فن کویل (Fan Coil) یک دستگاه تهویه مطبوع است که از یک پایه (کویل) و یک فن برای ایجاد جریان هوای سرد یا گرم استفاده می‌کند. فن کویل به طور عمومی برای سیستم‌ های تهویه مطبوع کوچک و متوسط ​​مانند: ساختمان‌ های دفتری، هتل‌ ها، بیمارستان‌ ها، مراکز خرید و ساختمان‌ های مسکونی استفاده می‌شود.

در فن کویل، هوای محیط از طریق فیلتر درون دستگاه عبور کرده و سپس گرم یا سرد می شود و با توجه به نیاز از طریق فن به محیط بیرون انتقال داده می‌شود. فن کویل برای سیستم های تهویه مطبوع، همچنین برای کنترل دما و رطوبت هوا در محیط ‌های صنعتی و تجاری، مانند: کارخانجات، انبار ها، آزمایشگاه‌ ها و مراکز داده نیز استفاده می‌شود.

یکی از مزیت های فن کویل ها انعطاف پذیری و سازگار بودن در شرایط مختلف است؛ علاوه بر این، فن کویل دارای قیمت کمتری نسبت به سیستم ‌های تهویه مطبوع مرکزی و قابلیت نصب و راه‌اندازی سریع و آسان است.

 

الکتروموتورهای-هواساز

 

 • الکتروموتورها

الکتروموتورها، دستگاه‌ هایی هستند که برای تبدیل انرژی برقی به انرژی مکانیکی (چرخشی) استفاده می‌شوند. این دستگاه ‌ها از قطعاتی مانند: قاب، محور، سیم‌های رسانا، دیواره جداسازی و قطعات جانبی مانند: صفحه‌ی نمایش، دستگیره‌ی نصب و موتورهای پیشرانه‌ای (به‌عنوان نمونه‌: برخی الکتروموتورهای صنعتی) تشکیل شده‌اند.

الکتروموتورها به دو نوع اصلی تقسیم می‌شوند؛ موتورهای DC و موتور های AC.

موتورهای DC از یک منبع تغذیه DC استفاده می‌کنند و معمولاً در کاربردهایی که نیاز به سرعت قابل تنظیم و پایدار دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. موتورهای AC هم از یک منبع تغذیه AC استفاده می‌کنند و در بسیاری از کاربردهای صنعتی، مانند: پمپ‌ها، فن‌ها و کمپرسورها، استفاده می‌شوند.

مزایای استفاده از الکتروموتورها عبارتند از: عملکرد بالا، بهره‌ وری بالا، پایداری بالا و قابلیت کنترل، نصب و راه‌اندازی آسان، نیاز کم به نگهداری و تعمیر و عدم چرخش پنوماتیک. الکتروموتورها در صنایع مختلف مانند: خودروسازی، صنایع غذایی، صنایع برق، صنایع نساجی، صنایع نفت و گاز و صنایع ساختمانی و عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • تجهیزات رطوبت زا

وجود تجهیزات رطوبت زا برای تنظیم فشار و رطوبت قسمت های مختلف کارخانه بسیار مهم است. همان طور که قبلا اشاره شد، تنظیم رطوبت باعث بهبود واکنش های شیمیایی می شود.

 

بدنه اصلی ترین تجهیزات هواساز داروسازی

 

 • بدنه اصلی ترین تجهیزات هواساز داروسازی

بدنه دستگاه های هواساز از نوع آلومینیوم بوده و جداره های آن از نوع فولاد گالوانیزه ساخته شده است. برای صرفه جویی در مصرف انرژی بین جداره ها از پلی یورتان و یا عایق پلی استایرن استفاده می شود. اندازه ورق ها از 6/0 تا 7/1 میلی متر تغییر می کند.

 • فیلترها

فیلترهای موجود در دستگاه های هواساز برای کارخانه های داروسازی، تمام عناصر و پارامترهایی که برای محیط نامطلوب است را به طور کامل از بین می برد. با وجود این فیلترها می توان به یک هوای تمیز و عاری از میکروب دست پیدا کرد.

 • کانال های ورود و خروج

کانال های مخصوصی در تمام قسمت های کارخانه تعبیه می شود. این کانال ها برای تهویه مناسب هوا، تنظیم دما و رطوبت در کارخانه داروسازی لازم و ضروری است.

همچنین از تجهیزات کارخانه داروسازی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سیستم تصفیه آب
 2. سیستم دوش هوا
 3. سیستم تهیه بخار
 4. سیستم اتاق پاک

سیستم تجهیزات آزمایشگاهی

هواساز داروسازی چه مزایایی دارد

استفاده از هواساز داروسازی دارای مزایا و موارد استفاده بسیاری است که شامل موارد زیر می‌شود:

 • تنظیم دما
 • کنترل رطوبت
 • فیلتر هوا از تمام آلاینده ها
 • تثبیت فشار هوا
 • تنظیم دمای محیط

از کجا می توان هواساز خرید؟

یکی از تجهیزات اتاق تمیز در کارخانه داروسازی که وجود آن لازم و ضروری است، هواساز است.

شما می توانید از طریق اکیاس اقدام به تهیه و خرید تجهیزات هواساز نماید. همچنین اگر سوال و یا ابهامی در مورد نحوه سفارش و یا سایز جزئیات داشتید، متخصصین ماهر و با تجربه مجموعه اکیاس می توانند در تمامی مراحل خرید و نصب تجهیزات هواساز شما را یاری کنند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *