مقالات

هود لامینار چیست؟ و چه کاربردی دارد

هود لامینار چیست؟ و چه کاربردی دارد

هود لامینار اکیاس، در واقع اتاق‌های تمیز یا اتاق توزین کوچک و کاربردی هستند که وظیفه آن‌ها محافظت در برابر ذرات میکروارگانیسم است. با استفاده از هود توزین، (مانند دوش هوا) کاربر می‌تواند هم از خود و هم از مواد مورد توزین (نمونه برداری) در برابر آلودگی های محیطی محافظت کند.

همچنین با استفاده از این دستگاه ذرات معلق ایجاد شده در اثر نمونه برداری به خارج از هود یا محفظه پخش نمی‌شوند. به این ترتیب محیط آزمایشگاه نیز محافظت می‌شود. بنابراین هود توزین وسیله‌ای برای ایجاد ایمنی برای کاربر، آزمایش و محیط، در برابر آلودگی آزمایشگاهی، در هنگام نمونه برداری از مواد است.

 

Layer 0

برای دریافت خدمات اتاق تمیز به مشاوره نیاز دارید؟

با مشاورین اکیاس وطن در تماس باشید

Layer 0

برای دریافت خدمات اتاق تمیز به مشاوره نیاز دارید؟

 

این محافظت می‌تواند از محصولات یا از جانب کاربر و پرسنل یا محیط زیست باشد. نوع حفاظت که به مسیر جریان هوا و چیدمان فیلترها بستگی دارد، کلاس هود لامینار را مشخص می‌کند. هود لامینار در واقع یک هود جریان خطی (Laminar Flow Hood) است که شامل اجزای مهمی مانند موارد زیر می باشد.

 • فیلتر
 • لامپ UV
 • برد کنترل دیجیتال
 • لامپ روشنایی
 • جعبه بدنه اصلی
 • محیط کار استیل و درب شیشه ای

هود لامینار چیست؟

هود لامینار به هود میکروبی معروف است. این نوع هود از نمونه های آزمایشگاهی داخل محفظه نگهداری یا محیط آزمایشگاه در برابر ذرات آلوده، گرد و غبار و میکروب ها محافظت می‌کند. این نوع هود برای کشت سلولی، تومور و نمونه های میکروبیولوژیکی استفاده می شود.

در این نوع هود هوا با استفاده از فیلتر (ذرات با راندمان بالا) تصفیه شده و هوای تمیز به محیط کار منتقل می‌شود. این دستگاه با استفاده از جریان هوای یک طرفه، هواسازی کرده و محیطی بدون آلودگی ایجاد می‌کند.

فرآیندهای میکروبیولوژیکی تولید ذرات معلق و سایر مواد عفونی را افزایش می‌دهند. به همین دلیل هنگام کار در آزمایشگاه باید آلودگی‌های ناشی از مواد عفونی را از بین برد. هود لامینار یکی از تجهیزات اساسی مورد نیاز هر آزمایشگاه می‌باشد.

بیشتر تحقیقات آزمایشگاهی باید در یک محیط امن و کنترل شده انجام شود و خطر آلودگی در این آزمایش‌ها باید تا حد امکان کم باشد. هود لامینار در واقع یک محفظه محدود و فیزیکی است که دو وظیفه اصلی دارد:

 1. حفاظت از مواد آزمایش شده داخل محفظه هود در برابر آلودگی و عوامل محیطی
 2. حفاظت از کارشناسان و محیط آزمایشگاه در برابر آلودگی و خطرات ناشی از مواد آزمایش شده در محفظه هود

 

انواع هود لامینار

محصول منتخب: هواساز

 

 

انواع هود لامینار

هودهای لامینار بر اساس نحوه تصفیه هوا به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • هود لامینار عمودی
 • هود لامینار افقی

هود با جریان هوای افقی

در این هود به صورت افقی است:

هوای آلوده اتاق توزین از طریق پیش فیلتر و فن دمنده، باعث جریان هوا و هواساز هایژنیک در اتاق تمیز می شود. سپس این هوا به سمت کاربر هدایت می‌شود تا از محصولات یا نمونه‌های داخل اتاق تمیز در برابر گرد و غبار یا آلودگی های بیولوژیکی مانند باکتری ها یا قارچ ها محافظت کند.

مزایای هود لامینار افقی

 • امکان استفاده از وسایل بزرگ در داخل اتاق توزین
 • جریان هوا در آن به گونه ای است که کاربر در حین کار مشکلی پیدا نمی کند.

هود با جریان هوای عمودی

در این هود نمونه جریان هوا به صورت عمودی است:

هوای تمیز را به صورت بسیار آرام و خطی به سمت کاربر می‌دمد. پیش فیلتر نصب شده در هود، هوای ورودی را از ذرات و غبار تخلیه می‌کند. سپس از فیلتر اصلی عبور کرده و کاملا تمیز و استریل شده و به سمت مواد و کاربر دمیده می‌شود.

مزایای هود چند لایه عمودی

 • امکان استفاده از وسایل و اقلام بزرگ در آن وجود دارد.
 • هوا مستقیماً به صورت کاربر دمیده نمی‌شود.

انواع-کلاس-های-هود-لامینار

 

انواع کلاس های هود لامینار

هودهای لامینار بر اساس نوع و تعداد فیلترها و حفاظت از کاربران و محیط کار به سه نوع کلاس 1، کلاس 2 و کلاس 3 تقسیم می‌شوند. هود لامینار کلاس یک فقط می‌تواند محیط کشت یا کاربر را از آلودگی محافظت کند.

اما هود لامینار کلاس 2 می‌تواند به طور همزمان از محیط کشت و کاربران در برابر آلودگی‌های بیولوژیکی محافظت کند. هود لامینار کلاس 3 که به آن Glovebox نیز می‌گویند دقیقاً مانند هود کلاس 2 است اما از درجه اطمینان بسیار بالاتری برخوردار است.

کاربرد هود لامینار در اتاق تمیز

همانطور که می‌دانید امروزه اتاق تمیز به یکی از مناسب ترین تجهیزات آزمایشگاهی تبدیل شده است که می‌توان از آن برای شرایط حساس استفاده کرد اما سوالی که پیش می‌آید این است که چرا باید از هود میکروبی لامینار به عنوان تجهیزات اتاق تمیز استفاده کرد؟

همانطور که می‌دانید شرایط محیطی در اتاق تمیز همیشه مهم بوده است اما از هود میکروبی لامینیار استفاده می‌شود زیرا هوایی که وارد اتاق تمیز می‌شود کاملا تازه و تمیز است.

امروزه هود میکروبی لامینیار کاربردهای زیادی دارد، اما کاربرد اصلی این نوع هود این است که وقتی هوا قصد ورود به کلین روم را دارد باید از این نوع هود عبور کند.

 

کاربرد هود لامینار در اتاق تمیز

 

اما آلاینده و ذرات شیمیایی موجود در هوا را نمی‌توان از فیلتر پاک کرد. اگر به دنبال بهبود شرایط محیطی اتاق تمیز خود هستید، استفاده از هود میکروبی لامینار برای شرایط اتاق تمیز 100% توصیه می‌شود.

یکی دیگر از کاربردهای هود میکروبی این است که هوای تهویه شده توسط هود میکروبی را به صورت خطی به کارگرانی که داخل اتاق تمیز هستند به صورت کاملاً ملایم می‌دمد تا هم هوا کاملاً تمیز باشد و هم برای کارمندان هوا متبوع و تمیز باشد.

اما ویژگی اصلی این هود میکروبی لامینار این است که میزان سرعت هوای دمیده شده به داخل اتاق تمیز کمی متفاوت‌تر از هودهای دیگر می‌باشد. به طوری که سرعت جریان هوا در اتاق تمیز از 0.3 تا 0.5 متر برثانیه است. این ویژگی افزایش سرعت هوای در هودهای لامینار، آن را به یکی از بهترین ویژگی‌ها در مقایسه با سایر هودها تبدیل می‌کند.

قیمت هود لامینار

با توجه به نوع دستگاه و نیاز شما، قیمت هودهای اکیاس می‌تواند متفاوت باشد. در ضمن بر اساس وضعیت بازار ممکن است قیمت این دستگاه دچار نوسان شود. به همین دلیل در صورت تمایل به خرید پیشنهاد می‌شود برای اطلاع از قیمت های روز و همچنین دریافت مشاوره تخصصی در خصوص خرید هود لامینار با کارشناسان اکیاس کلین روم تماس حاصل فرمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *